آشنایی با اصول اولیه طراحی داخلی

آشنایی با اصول اولیه طراحی داخلی

 

ممکن است شما نیز در زمان ورود به یک خانه یا اداره از تناسب داخلی محیط شگفت زده شده باشید، این تناسب به کمک طراحی داخلی پدید می آید. در این مقاله به اطلاعاتی درباره طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی بپردازیم.

تاثیر طراحی داخلی بر زندگی امروز

برای اینکه به تاثیر طراحی داخلی بر زندگی روزمره پی ببرید به اطراف خود دقت کنید. فضای اطرافتان را در جایی که نشسته اید بررسی کنید. این فضا بخش مهمی از زندگی هر فرد را تشکیل میدهد و بر روحیه، افکار و روابط تأثیرگذار است. یک خانۀ راحت و زیبا با طراحی دقیق میتواند نیازهای افراد را تامین کند و به ساکنین آن نفوذ کند؛ اما آیا هرکسی از عهده طراحی داخلی بر می آید؟ پاسخ خیر است. طراحی دکوراسیون داخلی نیازمند یک کار تیمی توسط افرادی با توانایی های مختلف است که در کنار هم نتیجه ای متفاوت را رقم خواهند زد. چنانچه میخواهید دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید، کافی است هزینه مناسبی کنار بگذارید، سپس با کمی تحقیق و جستجو در میان شرکتهای فعال، شرکت مناسبی را پیدا کنید. به یک شرکت طراحی داخلی سر بزنید یا از یک شرکت دکوراسیون داخلی بازدید کنید و با دیدن نمونه کارهای آنها، تصمیم بگیرید.

دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

بسیاری از افراد دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی را یک رشته میدانند؛ اما خوب است بدانید این دو رشته با وجود شباهتهای بسیاری که دارند دارای چند اختلاف جزئی نیز هستند که آنها را از هم جدا میکند.

طراحی داخلی: شاخه ای از معماری است که به معماری تسلط کافی دارد. در حقیقت یک طراح داخلی به طراحی فضا و فرم ساخت ساختمان میپردازد.

دکوراسیون داخلی: این شاخه هیچ ارتباطی با قواعد مهندسی و معماری ندارد. دکوراتورها از طریق کنار هم قرار دادن درست رنگ، پارچه، پرده و تابلو به تزئین محیط اطراف میپردازند. لازم است بدانید که یک دکوراتور نمیتواند کار طراحی داخلی را انجام دهد و اگرچه امروزه در ایران این دو رشته تداخل زیادی با هم پیدا کرده اند، اما همواره جدا از هم می باشند.

وظایف طراح داخلی

مهمترین ویژگی یک طراح داخلی داشتن ابتکار عمل و خلاقیت است. یک طراح خوب باید بتواند هنر و روانشناسی را در هم ادغام کند و آن را درون ساختاری که معماران ساخته اند طوری قرار دهد که متناسب و گیرا باشد.

همچنین طراحان داخلی باید فضا را متناسب با کاربرد آن سازماندهی کنند و اطمینان حاصل کنند که طرحهای آنها با طراحی ساختمان تداخل نداشته باشد و ایمنی آن را به خطر نیاندازد. انتخاب و چیدن مبلمان متناسب با رنگ و نور فضای کار نیز از دیگر وظایف یک طراح داخلی است.

مراحل کار

به طور معمول طراح در ابتدای کار از ساختمانی که قرار است پروژه در آن اجرا شود بازدید میکند و شرایط محیط را متناسب با سفارش مشتری و ایده های اولیه بررسی میکند. سپس براساس سلیقه کارفرما و میزان بودجه اختصاص یافته و با توجه به کاربری فضا یک طرح اولیه ارائه میشود. طرح اولیه به کارفرما نشان داده میشود و اصلاحات مورد نظر کارفرما در آن صورت میگیرد. سپس با توجه به رنگ و نور فضا مبلمان، روکش ها و پرده ها تهیه میشوند و بر طبق کار شبیه سازی شده، طراحی ها زیر نظر طراح اجرا میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *