مدیریت و سازماندهی در طراحی داخلی

مدیریت و سازماندهی در طراحی داخلی

 

طراحی داخلی زمینه های بسیاری را شامل میشود. یک طراح  خوب باید بتواند منابع را مدیریت و اجرا کنندگان را سازماندهی کند.

وظایف رشتۀ طراحی داخلی از نظر مها دیزاین

 یک دکوراتور و طراح خوب باید با اصول اولیۀ نقاشی و طراحی آشنا باشد. او باید رنگها را بشناسد و تأثیر آنها را بر محیط بداند تا بتواند آنها را در کنار مبلمان استفاده کند. همچنین باید به آخرین متدهای روز در زمینه طراحی داخلی آشنایی داشته باشد و این توانایی را داشته باشد که با هر هزینه، بهترین نتیجه را به دست آورد.

همچنین یک طراح خبره و ماهر باید بتواند با هر هزینه ای از عهده انجام وظایف خود برآید. طراحی داخلی با بودجه نامحدود کار سختی نیست. شایستگی و مهارت یک طراح داخلی خوب این است که بتواند با هزینه محدود مشتریانی که مایلند هزینه کمتری صرف کنند نیز نتیجه قابل قبولی تولید کند. اما حتی اگر کارفرما بودجه نامحدودی در اختیار شرکت طراحی داخلی قرار داده باشد، در صورتی که اجرا کننده طرح دارای صلاحیت و مهارت کافی در طراحی داخلی نباشد نتیجه کار آنطور که باید نخواهد بود. پس در حقیقت هزینه تعیین کننده نیست. بلکه این هنر طراح داخلی است که نتیجه کار را رقم میزند.

تاثیر رنگ بر فضا سازی با مها دیزاین

در طراحی داخلی، نقش رنگها را نمیتوان نادیده گرفت. رنگها موجب روح بخشی و شادابی فضا میشوند اما استفاده درست از رنگ درست در طراحی داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما مهم این است که رنگ درست در جای درست استفاده شود. استفاده از رنگهای نیمه روشن برای فضاهای بیش از حد بزرگ فضا را مطلوب تر میکند. همچنین برای مکانهای بلند و پر ارتفاع استفاده از رنگهای تند و پر رنگ مناسب تر است و موجب میشود ارتفاع کمتر دیده شود. اگر به دنبال طراحی کلاسیک یا طراحی در مکانهای قدیمی هستید رنگهای تند مناسب تر است. رنگهای طلایی و زرد و نارنجی فضای اطراف را کوچکتر میکند و موجب ایجاد جوی صمیمانه میشود.

تصویر شماره ۲

آیا هرکسی میتواند طراحی داخلی را اجرا کند؟

پاسخ این سوال اندکی سخت است. طراحی دکوراسیون داخلی نیاز به تخصص دارد. برای این کار لازم است به یک شرکت دکوراسیون داخلی مراجعه کنید تا از مشورت افراد متخصص بهره مند شوید. در حقیقت ترکیبی از علم و هنر است. یک دکوراتور خوب باید در زمینۀ متدهای روز اطلاعات کافی داشته باشد. همچنین باید بتواند با کنار هم قرار دادن رنگها و مبلمان مناسب، فضای متناسبی را پدید آورد.

مهارتهای مورد نیاز

یک طراح داخلی باید خلاق باشد. خلاقیت موجب میشود که طراح بتواند در هر محیط و با هر شرایطی کار کند.

همچنین یک طراح باید در زمینه سازماندهی نیز مهارت داشته باشد. یک طراح تنها به طراحی میپردازد اما اجرای پروژه کار نقاش، پرده دوز و سازنده کف پوش ها است. طراح داخلی باید بتواند طوری برنامه ریزی کند که این افراد در کنار یکدیگر و بدون ایجاد مزاحمت برای یکدیگر به انجام وظایف خود بپردازند. پس طراح باید قادر به مدیریت کردن باشد. همچنین طراحی داخلی نیاز به آشنایی با طراحی و مدل سازی کامپیوتری می باشد تا بتواند به مدل سازی بپردازد.

همچنین طراح  باید به مقررات ایمنی و ساختمانی آشنا باشد همچنین انواع مواد و تجهیزات کاری را بشناسد و بتواند بهترین و مناسب ترین کالاها را نگهداری کند. او باید تمام این موارد را متناسب با بودجه ای که در اختیار دارد تعیین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *