مراحل کاری یک طراح داخلی

طراحی داخلی و کاربرد آن در زندگی امروز

روح بخشیدن به یک بنا از طریق ترکیب رنگها و فضا را طراحی داخلی گویند. کیفیت فضای داخلی یک ساختمان بر نحوه فعالیت ساکنین آن تاثیر مستقیم دارد. امروزه شرکت های بسیاری در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ساختمانها فعالیت میکنند؛ اما کار یک شرکت دکوراسیون داخل چیست و طراحی داخلی چه کاربردهایی دارد؟

مختصری دربارۀ طراحی داخلی

فضای داخلی یک ساختمان در حقیقت روح آن است. یک فضای داخلی دلباز و روشن نقش مستقیمی در روحیه افراد دارد. هدف از طراحی داخلی، تقویت دکوراسیون داخلی و افزایش انرژی و زیبایی در فضای موجود است. میتوان گفت که طراحی فضای داخلی به ساختمان روح می بخشد. امروزه این علم را به عنوان صنعت و هنری ارزشمند میشناسند که کار آن بهینه سازی فضای داخلی ساختمانها برای کار و زندگی است؛ بنابراین میتوان گفت طراحی داخلی با معماری ارتباطی تنگاتنگ دارد.

قسمت مهمی از زندگی انسان در داخل ساختمانها سپری میگردد؛ بنابراین فضای و دکوراسیون داخلی باید بتواند نیازهای اساسی افراد را فراهم کند. امروزه در همه جا میتوانید تابلو انواع  شرکت دکوراسیون داخلی را مشاهده کنید. اما هدف از طراحی  فضای داخلی چیست و یک شرکت طراحی داخلی چه خدماتی را ارائه میکند؟

هدف از طراحی داخلی

 میتوان گفت که هدف از طراحی داخلی بالا بردن کاربری فضای ساختمان از نظر روحی است. به اطراف خود نگاه کنید، شما میتوانید آثار طراحی داخلی را در همه جا مشاهده کنید. این تفکر که عده ای طراحی داخلی را مختص قشر مرفه جامعه میدانند اشتباه محض است. در هر کجا که بنایی برای زندگی وجود داشته باشد طراحی داخلی نیز حضور خواهد داشت.

دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی در حقیقت علم هماهنگ کردن اثاثیه با رنگها و فضای اطراف است که بسته به فضای کار، سبکها و روشهای مختلفی را در برمیگیرد. یک طراح دکوراسیون داخلی میتواند فضای ساختمان را با حس زیبایی شناسی خود ترکیب کند. در حقیقت این عمل ترکیب هنر با ساختمان سازی است که شامل معماری نمای بیرونی، محوطه و نمای داخلی میشود.

اصول طراحی داخلی

طراحی داخلی دارای هفت اصل مهم است که شامل فضای کار، فرم فضا، بافت، رنگ، شکل و حجم و نور می باشد. یک طراح داخلی قابل با کنار هم قرار دادن درست همۀ این عناصر، دکوراسیون داخلی را طراحی میکند.

مراحل کاری یک طراح داخلی

لازم است که طراح پیش از آغاز کار، ضمن بازدید از وضعیت ساختمان، با مشتری گفتگویی انجام دهد. از میزان بودجه و سلیقه سفارش دهنده اطلاع کسب کند و با نظرات و ایده های مشتری آشنا شود. سپس بر اساس دیده ها و شنیده های خود طرح اولیه ای ارائه میکند و آن را به سفارش دهنده نشان میدهد. همچنین طراح باید رنگها و روکش مبلمان و رنگ لوازم را در نظر بگیرد و در نهایت طرح اصلاح شده را به کمک کامپیوتر به صورت بصری تهیه میکند. پس از این مرحله میتوان هزینه پروژه را تخمین زد و زمان لازم برای کار را تعیین نمود. سپس مبلمان، کف پوشها و کاغذ دیواری ها نیز متناسب با فضا تهیه میشود. طراح داخلی به طور دقیق بر مراحل نصب و اجرای طرح نظارت میکند و در نهایت کار را با نظرات مشتری تطبیق میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *