نکاتی در رابطه با طراحی داخلی مجتمع تجاری

نکاتی در رابطه با طراحی داخلی مجتمع تجاری

 

طراحی داخلی مجتمع تجاری  توسط طراح یا گروه طراحان صورت می گیرد. در این طراحی رعایت تمامی اصول طراحی در یک مجتمع تجاری یا یک فروشگاه بزرگ باید لحاظ شود.

طراحی داخلی مجتمع تجاری

برخی از افراد تصور می کنند که طراحی داخلی فقط برای منازل و یا مربوط به ادارات و فضاهای این چنینی است. اما امروزه توجه به طراحی داخلی مجتمع تجاری نیز در اولویت کار طراحان و معماران قرار گرفته است. امروزه در طراحی داخلی مجتمع از سبک های مختلفی استفاده می شود و سبک های سنتی کمتر مورد توجه قرار می گیرند. در حقیقت بیشتر از سبک های مدرن و اسپرت در طراحی داخلی استفاده می شود.

بیشترین طراحی های داخلی برای یک ساختمان تجاری توسط طراحان حرفه ای و خبره صورت می گیرد. البته در طراحی داخلی یک مجتمع تجاری گروهی به فعالیت می پردازند و یک نفر به عنوان مدیر طراحان طرح های موجود را منظم و به روز می کند. نکاتی مهم در طراحی داخلی یک مجتمع تجاری وجود دارد که در بخش بعدی به آن می پردازیم.

نکات مهم در طراحی داخلی مجتمع تجاری

در طراحی داخلی مجتمع تجاری نکاتی را یک طراح باید لحاظ کرد که در این بخش به صورت کلی به آن ها خواهیم پرداخت.

  • توجه به قرار گرفتن مجتمع در موقعیت جغرافیایی مناسب: موقعیت مجتمع تجاری در طراحی آن بسیار مهم و قابل اهمیت است. این که یک مجتمع در کدام نقطه یک شهر قرار گرفته تأثیراتی را بر روی دکوراسیون داخلی مجتمع می گذارد.
  • ارائه و فروش محصولات نیز در طراحی و دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری بسیار مهم است. گاهی یک مجتمع تجاری چند منظوره می باشد و انواع مختلفی از محصولات را ارائه می دهد. گاهی هم فقط یک محصول خاص را برای فروش در یک مجتمع تجاری مشاهده می کنیم. هر یک از این عوامل در طراحی مجتمع تاثیر گذار است.
  • عامل دیگری در طراحی فضای تجاری باید توسط طراحان رعایت شود. توجه به خواسته ها و سلیقه متقاضی یا متقاضیان می باشد. یک دکوراتیو باید زیرکانه این موارد را در نظر بگیرد.

توجه به فضاهای مختلف در طراحی داخلی مجتمع تجاری

در طراحی داخلی مجتمع تجاری باید به فضاهای خاص بیش از پیش توجه نمود. اولین فضا که مراجعه کنندگان با آن روبه رو می شوند ورودی و یا لابی های یک مجتمع تجاری است. ورودی مجتمع تعریف کلی از این مکان می باشد. در طراحی این بخش می توان کیوسک های مدرن با پارتیشن بندی مناسب جهت نگهبانی و یا اطلاعات در نظر گرفت.

فضای بعدی که یک طراح توجه ویژه ای به آن دارد سایر لابی های یک مجتمع تجاری است. اوج هنر یک طراح را می توان در این بخش مشاهده کرد. توجه به آینه کاری، رنگ بندی دیوارهای بزرگ و حتی جانمایی برای نشستن افراد از نکات مهم در لابی هاست. نور پردازی نیز از عوامل طراحی در این فضاست. طراحی کردن فضاهای بزرگ بدون در نظر گرفتن میزان نور در این فضاها غیر ممکن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *